Відзначається, що практично всі хворі отруїлися продуктами харчування (95,6%), причому більша частина - молочною продукцією - 26,4%.
Через отруєння м'ясною продукцією в лікарні звернулися - 24,2%, через овочі і фрукти - 14,3%, через рибну продукцію - 7,7%.
"В 62% випадках захворювання на ГКІ пов'язані з вживанням продуктів та страв, які готувались та зберігались в домашніх умовах", - сказано в повідомленні.
З метою запобігання захворюванням на гострі кишкові інфекції, перш за все, слід дотримуватися правил особистої гігієни, не вживати в їжу недоброякісні продукти, дотримуватися термінів зберігання продуктів, користуватися лише якісною питною водою, закликали в лабораторному центрі.
Нагадаємо, Україну накрила хвиля масових отруєнь дітей.
“На Полтавщині (Миргородський район) у садочку „Пролісок“ 25 квітня отруїлося 8 дітей віком від 2,5 до 5 років. У всіх виявили — ротавірус. В цей же день, 25 квітня, на Запоріжжі (м.Бердянськ) погано стало одразу сімом вихованцям дитячого садочку №3. Причина отруєння — поки не названа. І ще один випадок отруєння 21-24 квітня зафіксували у садочку м.Умань (№3). До лікарні госпіталізували 9 вихованців з харчовою токсикоінфекцією. Причина масового отруєння встановлена: порушення санітарних норм. Це, так би мовити, короткий моніторинг повідомлень ЗМІ — і така невтішна картина”, — написав нардеп Сергій Тригубенко на своїй сторінці у Facebook.
За його словами, тотальна безконтрольність навчальних закладів з точки зору дотримання елементарних санітарних норм просто калічить наймолодших.
“Планові перевірки не в змозі зарадити біді та вберегти дітей. І тому я вкотре закликаю уряд вивести із-під мораторію на перевірки постачальників продуктів харчування у школи та садочки! Також закликаю чиновників Держпродспоживслужби знайти механізм повного і безперебійного контролю закладів постійного перебування і харчування дітей!” — додав Тригубенко.