operatsiya-natsionalizatsiya-scho-vidbulosya-z-privatbankom-i-scho-bude-dali

Операція націоналізація: що відбулося з ПриватБанком і що буде далі

 • 28073 переглядiв

Чутки про передачу Приватбанку у державну власність в ніч з 18 на 19 грудня стали реальністю

КИЇВ. 19 грудня. УНН. ПриватБанк, який вважається, найбільшим за розмірами активів українським банком та лідером роздрібного банківського ринку країни був оголошений неплатоспроможним. Банк вирішено націоналізувати.

“Передбачено, що держава в особі Міністерства фінансів стане власником 100% акцій ПАТ „Приватбанк“ та гарантує безперебійне функціонування цієї установи та збереження коштів його клієнтів”, — йшлося у повідомленні Кабінету міністрів, опублікованому близько опівночі на офіційному порталі уряду.

Ймовірно ті, хто вирішив повідомити про ухвалене урядом рішення вночі таким чином намагалися уникнути паніки серед населення? Та багато українців вже чули про зміни, що насуваються і багато хто завбачливо зняв кошти з рахунків.

Що буде з банком далі?

На це питання дав відповідь міністр фінансів Олександр Данилюк: “Ми плануємо продати ПриватБанк”. За його словами, це відбудеться після покращення фінансової ситуації в установі. При цьому він не відповів щодо можливого нового власника банку.

Наразі розпочався перехідний період, протягом якого банк, має повністю перйти у державну власність. Глава Нацбанку Валерія Гонтарева повідомила, що ПриватБанк був визнаний неплатоспроможним через невиконання власниками докапіталізації фінансової установи.

За її словами, власники банку погодилися на необхідність докапіталізацію фінансової установи, і була розроблена відповідна програма. В.Гонтарева додала, що головний банк неодноразово переносив терміни виконання, не зважаючи на те, що борги фінустанови лише зростали.

“Національний банк, розуміючи системну важливість банку, переносив терміни, однак власники не виконали програму”, — підкреслила вона.

Чи справді це так – експерти вважають, що не все так просто і націоналізація Приватбанку стала не порятунком фінансової система країни від падіння одного з найбільших банків, а результатом домовленості між владою та олігархом, в наслідок якої держава отримала в свої руки інструмент, що тривалий час був механізмом впливу на неї. А ось, що отримав олігарх? Одні говорять – погашення кредитів та боргів, інші вважають, що вигоди лежать радше у політичні площині.

На сьогодні, 19 грудня, банк тимчасов припинив обслуговування юросіб.  Однак, представники влади запевняють, що фізичні особи – клієнти банку будуть обслуговуватися як і раніше.

Наділі Уряд планує виділити кошти на стабілізацію банку, загалом, за оцінками влади, банк слід до фінансувати на від 116 до 148 мільярдів гривень.  Вже найближчим часом планується випустити облігації на суму 43 млрд грн. Водночас міністр фінансів Олександр Данилюк повідомив, що кошти на націоналізацію передбачені у Держбюджеті.

Наразі українців найбільше цікавить стабільна робота банку. А клієнтів у банку немало. За словами самого Президента держави Петра Порошенко приблизно половина дорослого населення України – фізичних осіб користується послугами цієї фінансової установи, крім того 50% всіх юридичних осіб країни є клієнтами ПриватБанку.

А ось відповісти про те чи буде працювати звична для багатьох система Приват24 влада не змогла.

"Щодо системи "Приват24", то зараз команда Нацбанку та команда Фонду гарантування, а це більш ніж 100 людей, знаходяться в ПриватБанку в Дніпропетровську (Дніпрі - ред.) і всю власність на все програмне забезпечення, всі основні фонди цього банку ми будемо визначати, де вона знаходиться. Я не можу вам сказати про програму "Приват24", - сказала В.Гонтарева.

Зазначимо, що станом на 12 годину 19 грудня система працює. Що буде далі? Поки не відомо. Більшість експертів схиляються до думки, що українці не відчують особливої різниці в роботі банку. Однак є такі, хто очікує суттєвий вплив на фінансову систему в цілому, зокрема колишній міністр економіки Володимир Лановий вважає, що перехід банку у держвласність зменшить конкуренцію на ринку банківських послуг.

Наразі до Приватбанку зайшла тимчасова адміністрація. Керувати процесом націоналізації буде колишній міністр фінансів Олександр Шлапак. Перехідний період може зайняти кілька місяців.

Влада закликала українців не панікувати – рішення про націоналізацію врятувало кошти більше 20 млн. осіб.

Наразі залишається очікувати і сподіватися, що проясниться ситуація з прихованими причинами подій та стане зрозумілим, хто насправді виграв від націоналізації народ України чи тепер вже колишні власники банку.

Українські Національні Новини

Політика