Заява про злочини росії в міжнародний Реєстр збитків: чому можуть відхилити
Київ • УНН
Українці подали 22 тисячі заявок на відшкодування пошкодженого житла через «Дію». Є чотири причини, чому заяву можуть відхилити, включаючи невідповідність завданої шкоди.

Нещодавно у "Дії" з'явилась можливість подати заявку на відшкодування пошкодженого житла в міжнародний Реєстр збитків. Українці вже подали 22 тисячі відповідних заяв. Проте є 4 причини, через які заяву можуть відхилити. Про це в ефірі телемарафону повідомив директор міжнародного реєстру збитків Маркіян Ключковський передає кореспондент УНН.
На сьогодні до реєстру вже надійшло 22 тисячі заявок. Ми докладаємо зусиль, аби зробити цей процес максимально простим. Форма заяви, яка розміщена в "Дії", яку треба заповнити, проста та інтуїтивно. Заповнити її займає в середньому 15-20 хвилин. Вона розроблена таким чином, аби допомога юриста, адвоката чи технічного спеціаліста не була потрібна
Нещодавно в реєстрі відкрили додаткові категорії заяв – вимушене переселення через війну, позбавлення волі, сексуальне насильство. Загалом планується 40 категорій.
Які документи потрібно надати
На запитання, які документи потрібно мати українцям, аби подати заявку на відшкодування, Ключковський відповів, що документи, які вимагаються, залежать від категорії.
Якщо мова йде про майно, то підтвердження права власності на майно, якщо мова йде про загибель чи зникнення безвісти близьких родичів, то це документи про підтвердження родинних стосунків. Що стосується усіх інших категорій – мова йде про ті докази, які людина може надати у тому числі і максимально детальний опис своїми словами того, що сталося. Ми розуміємо, що в умовах війни ми не можемо вимагати багато, адже документів чи фото може не бути
Якщо людина пережила не один злочин росіян, наприклад, і руйнування житла, і загибель когось з рідних, потрібно подати кілька заяв, відповідно до тих категорій, які передбачені в реєстрі.
Чому заяву можуть відхилити
У відповідь на питання, чи можуть не розглянути або повернути заяву, директор міжнародного реєстру збитків відповів, що всі заяви потрапляють на розгляд секретаріату, а потім на рішення до ради реєстру. Загалом є чотири причини, через які людині можуть відмовити у відшкодуванні:
- якщо йдеться не про шкоду, яка завдана на території України;
- якщо йдеться не про шкоду, завдану з 24 лютого 2022 року;
- якщо вона не стосується українсько-російської війни;
- якщо заява не має хоча б базових доказів.
У випадку, якщо заяву відхиляють, у людини є можливість подати її ще раз, усунувши ті недоліки, які будуть зазначені.
Зараз процес прийняття рішень по заявах тільки розпочато, тому зараз ми ще не маємо відмов у прийнятті заяв
Часові перспективи отримання компенсації
У перспективі люди, які подають заяву, мають отримати компенсацію за міжнародним правом. Але, за словами Ключковського, конкретні часові рамки, у які людина отримає компенсацію, наразі невідомі, тому що весь компенсаційний механізм ще незбудований.
Реєстр збитків – лише його перший компонент. Другим стане компенсаційна комісія, яка буде розглядати кожну окрему заяву та визначати розмір відшкодувань. компенсаційна комісія має бути створена не пізніше кінця 2025 року та розпочати роботу у 2026 році. Щодо отримання безпосередньо грошових виплат поки говорити зарано. Бо питання звідки брати кошти ще не вирішено та є предметом складних політичних та юридичних дискусій, але вони тривають
Раніше УНН писав, що незабаром українці зможуть подавати повідомлення про пошкоджене або зруйноване житло внаслідок російської агресії через додаток "Дія" до Міжнародного реєстру збитків.