ООН: скорочення іноземної допомоги урядом США загрожує зростанням материнської смертності
Київ • УНН
В ООН попереджають, що скорочення бюджетів допомоги може звести нанівець прогрес у зменшенні смертності жінок під час вагітності та пологів. Згортання послуг вже фіксується в багатьох країнах.

Скорочення бюджетів на надання допомоги загрожує підірвати багаторічний прогрес у зменшенні кількості жінок, які помирають під час вагітності та пологів, попереджають в Організації Об'єднаних Націй, пише УНН з посиланням на Reuters.
Деталі
У доповіді агентств ООН, включаючи Всесвітню організацію охорони здоров'я (ВООЗ), опублікованій у понеділок, зазначається, що в період з 2000 по 2023 рік материнська смертність у світі знизилася на 40%, що значною мірою пов'язано з поліпшенням доступу до основних послуг охорони здоров'я.
Тепер ця тенденція може змінитися на протилежну, йдеться в заяві ВООЗ, що супроводжує звіт, в якому не згадується про конкретні скорочення, але який з'явився після заморожування іноземної допомоги урядом США і припинення фінансування багатьох програм через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Інші країни-донори, включаючи Велику Британію, також оголосили про плани скорочення бюджетів допомоги.
Один із головних меседжів полягає в тому, що скорочення фінансування загрожує не лише прогресу, але й може призвести до відкату назад
За словами Ейлворда, ці скорочення мають "подібний до пандемії вплив" на системи охорони здоров'я в усьому світі і можуть мати "більш структурний, глибоко вкорінений ефект".
ВООЗ заявила, що скорочення вже призвели до згортання життєво важливих послуг з охорони здоров'я матерів, новонароджених і дітей у багатьох країнах. Це включає скорочення чисельності персоналу, закриття установ і порушення ланцюжків поставок. Також гальмується лікування кровотеч і прееклампсії.
Скорочення в інших сферах, таких як лікування малярії та ВІЛ, також вплине на виживання матерів, заявили в ООН. Ще до скорочення допомоги під керівництвом США в деяких країнах спостерігався відкат назад, а з 2016 року прогрес уповільнився в усьому світі, йдеться в доповіді.

У 2023 році, незважаючи на нещодавній прогрес, жінка все ще помирала приблизно кожні дві хвилини - загалом близько 260 тисяч у тому році. Це сталося від ускладнень, які в основному можна було запобігти і вилікувати, додали в доповіді.
Ситуація була особливо поганою в країнах, що постраждали від конфліктів або стихійних лих, хоча самі США є однією з чотирьох країн, де рівень материнської смертності значно зріс з 2000 року, поряд з Венесуелою, Домініканською Республікою та Ямайкою.
Пандемія COVID-19 також мала вплив, йдеться у звіті. У 2021 році ще 40 000 жінок померли через вагітність або пологи, в результаті чого загальна кількість смертей того року досягла 322 000.
Хоча цей звіт показує проблиски надії, дані також підкреслюють, наскільки небезпечною залишається вагітність у більшості країн світу сьогодні - незважаючи на те, що рішення цієї проблеми існують
Доповнення
Дослідники попереджають, що десятиліття прогресу в лікуванні та профілактиці ВІЛ можуть бути зійти нанівець. До кінця десятиліття через скорочення іноземної допомоги західними урядами, інфікованих ВІЛ може побільшати на 10 мільйонів, а майже 3 мільйони осіб можуть померти.