Кількість смертей від ВІЛ у світі може зрости на 3 мільйони через скорочення іноземної допомоги - дослідження
Київ • УНН
Західні уряди скорочують іноземну допомогу, що може призвести до збільшення кількості інфікованих ВІЛ на 10 мільйонів та майже 3 мільйонів смертей до кінця десятиліття.

Дослідники попереджають, що десятиліття прогресу в лікуванні та профілактиці ВІЛ можуть бути зійти нанівець. До кінця десятиліття через скорочення іноземної допомоги західними урядами, інфікованих ВІЛ може побільшати на 10 мільйонів, а майже 3 мільйони осіб можуть померти. Про це пише УНН із посиланням на Politico.
Деталі
П’ять країн (США, Велика Британія, Франція, Німеччина та Нідерланди), які надають понад 90% міжнародного фінансування у боротьбі із ВІЛ, оголосили про скорочення міжнародної допомоги на 8–70% у період між 2025 і 2026 роками.
Минулого року Франція та Німеччина скоротили бюджети зовнішньої допомоги на 3 мл євро. Уряд США призупинив надання допомоги 20 січня 2025 року, включаючи програми лікування та профілактики ВІЛ. PEPFAR (Президентський план надзвичайних ситуацій для боротьби зі СНІДом) також знаходиться під загрозою. У лютому Велика Британія також оголосила про скорочення витрат на міжнародну допомогу. Нідерланди скоротили зовнішню допомогу на 2,4 мільярда євро.
Наслідки
"У всіх країнах з низьким доходом скорочення міжнародної допомоги та припинення підтримки PEPFAR може призвести до додаткових 4,43–10,75 мільйонів нових ВІЛ-інфекцій і 0,77–2,93 мільйонів смертей, пов’язаних з ВІЛ, між 2025 і 2030 роками", - йдеться у дослідженні.
"Якби підтримку PEPFAR можна було відновити, це зменшило б кількість нових випадків ВІЛ-інфекції до 0,07–1,73 мільйонів, а кількість можливих смертей, пов’язаних з ВІЛ, до 0,005–0,061 мільйонів", - додали фахівці.
Найбільший вплив від скорочення міжнародної допомоги відчують жителі Африки, на південь від Сахари, які мають підвищений ризик інфікування ВІЛ (наркозалежні люди, які отримують наркотичні ін’єкції, працівники секс-бізнесу, гомосексуальні чоловіки та діти).
"Поточне скорочення програм PEPFAR (Президентський план надзвичайних ситуацій для боротьби зі СНІДом - ред.) і USAID (Агентство США з міжнародного розвитку - ред.) вже призвело до порушення доступу до основних послуг з ВІЛ-інфекції, включаючи антиретровірусну терапію, профілактику ВІЛ і тестування. Якщо інші країни-донори зменшать фінансування, "десятиліття прогресу в лікуванні та профілактиці ВІЛ можуть бути зруйновані", - зазначила співавтор дослідження Дебра тен Брінк з Інституту Бернета в Австралії.
Глобальні лідери з охорони здоров'я закликали ЄС та країни-члени посилити підтримку глобальних програм охорони здоров’я та підтримувати їх.