Поліція розпочала превентивні заходи через поширення "груп смерті"
Київ • УНН
КИЇВ. 14 лютого. УНН. Через поширення так званих груп смерті у соцмережах поліція в низці українських міст розпочала превентивні заходи серед неповнолітніх. Роз'яснювальну роботу проводять також і серед батьків та вчителів, передає УНН.
Протягом останніх місяців у соціальній мережі “ВКонтакте” серед підлітків поширилась небезпечна розвага — смертельна гра, кінцевою метою якої є суїцид. Спочатку дитина за допомогою хештегів або через знайомих знаходить кураторів “гри”. Потім дитина сама просить прийняти її у спільноту і починає виконувати завдання. Спочатку завдання доволі прості, на кшталт прослуховування депресивної музики або ж фотографування в депресивній обстановці. Під час “гри” здійснюється “обробка” нестійкої дитячої психіки у переломному віці від 10 до 17 років обіцянками “зрозумілого” та “кращого світу” попереду. За інформацією департаменту кіберполіції Національної поліції, всього дається 50 завдань (“квестів”) (в фейковий спільнотах — від 13 до 50 “квестів”, це залежить від адміністратора).
Адміністратор групи схиляє дитину до виконання завдань (квестів), причому практично всі завдання передбачають нанесення дитині власноруч каліцтв або заподіяння болю. Всі ці “квести” в обов’язковому порядку знімаються на відео.
Коли адміністратор групи впевнений в тому, що дитина готова до самогубства, створюється аудіо з музикою, в якому дитина виступає в головній ролі. У ролику обумовлюються всі його проблеми, які дитина озвучила “провіднику”. Єдиний вихід з усіх проблем, який озвучується в цьому “творі”, — вчинити самогубство. Перед цим дитина слухає аудіозапис і робить останній крок.
Тож у зв’язку з цим працівники відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Запорізькій, Житомирській та інших областях звертаються до батьків із проханням слідкувати за поведінкою своїх дітей. Батьків закликали частіше спілкуватися з дітьми, звертати увагу на соціальні мережі, звертати увагу на її тіло (чи немає на ньому порізів або інших ушкоджень), знати коло друзів та захоплень дитини.
Зрозуміти, що дитина потрапила до такої групи, можливо за записами у соціальній мережі “ВКонтакте”, в яких будуть обігруватися такі вислови “Тихий дом”, “Морекитов”, “F58”, “F57”, “d28”, “хочувигру”.
Патрульні поліцейські у Хмельницькому спільно з психологами пішли до шкіл обласного центру задля проведення спеціального уроку безпеки. Поліцейські спільно з психологами і педагогами проводять роз’яснювальну роботу як для дітей, так і для батьків. Однак, на Хмельниччині зафіксували і інші небезпечні розсилки для дітей. Батьки юної жительки Хмельницького звернулися до поліції через картинку, яку першокласниця отримала в месенджері, із закликом відкрити конфорки на плиті.
На Рівненщині поліцейські проводять щоденний моніторинг соціальних мереж у пошуках підлітків, які пишуть про наміри суїциду. На щастя, жодного факту суїциду підлітків, про які зараз активно пишуть у соціальних мережах, на Рівненщині не зафіксовано, відзначають поліцейські.
Одеські школярі також почали грати в недитячі розваги, ціна яких — життя. Загалом за останні два тижні ажіотажу у соціальних мережах в подібних групах зареєструвалося більше 1 тис. школярів Одеської області. А керівництво міста тим часом проводить профілактичні бесіди з батьками та педагогами. Старший інспектор ювенальної превенції УПД ГУНП в Одеській області Вікторія Лазарчук офіційно підтвердила, що в Одеській області зафіксовано один випадок дитячого суїциду — 13-річної дівчинки.
“Дитина була зареєстрована в групі „Синій кит“. Можливо, це підштовхнуло дівчинку до скоєння самогубства. Але основна причина була в іншому”, — стверджує старший інспектор.
Тим часом директор департаменту освіти і науки Одеської міської ради Олена Буйневич повідомила, що в одеських школах не було спроб суїциду через участь в групах зазначених забав.
На Кіровоградщині поліція активно перевіряє акаунти дітей, які вступили в соцмережах до спільнот, де доводять до самогубства. Ювінарні прокурори спільно з правоохоронцями координують ситуацію за цими фактами, проводять профілактичні і роз’яснювальні бесіди у навчальних закладах області з педагогічними працівниками, а також з батьками учнів.
Нагадаємо, після того, як ЗМІ почали висвітлювати проблему “груп смерті”, які поширювалися в соцмережі “ВКонтакте”, до поліції звернулись представники одного із лікувальних закладів Івано-Франківська, які виявили у 13-річної пацієнтки дивні порізи та написи на руці.
Раніше, 7 грудня, неповнолітня в Маріуполі покінчила життя самогубством через завдання, які отримала в так званих групах смерті в соціальній мережі "ВКонтакте".