Під санкції СБУ потрапили імпортери близько 40% скрапленого газу, це значний удар по економіці - С.Сапегін
Київ • УНН
КИЇВ. 13 лютого. УНН. Наприкінці минулого тижня Мінекономрозвитку своїм наказом ввело санкції проти 16 трейдерів скрапленого газу, які мають вступити в дію 18 березня поточного року. Згідно вказаного рішення оператори будуть позбавленні права на ведення зовнішньоекономічної діяльності. За словами експерта паливного ринку Сергія Сапегіна, таке рішення МЕРТу наносить досить потужний удар по ринку і споживачам. Про це він повідомив у коментарі УНН.
“Справа в тому, що український ринок, він, в принципі, преміальний. Тобто, якщо допустимо договір укладається з прив’язкою до європейських котирувань на нафтопродукти і в кінцевому варіанті український споживач платить більше. Якщо до цього додати розуміння того, в якому стані перебуває український споживач, а його платоспроможність в порівнянні з найближчими країнами в рази, а то і в десятки разів, у порівнянні з європейськими країнами, нижче — з точки зору скільки може купити наш споживач на зарплату. З цієї точки зору, будь-яке підвищення цін є досить сильним ударом, як по споживачеві, так і в подальшому по економіці.
Перш, ніж робити такий крок, слід оцінити всі ризики, які можуть послідувати. А якщо врахувати, що до переліку імпортерів, котрі потрапили під санкції, увійшли компанії, що забезпечують близько 40% від всього імпорту скрапленого газу, — то цей ринок, звичайно, зараз знаходиться в підвішеному стані.
Забезпечити альтернативні поставки таких обсягів, компаніям не посильно ... А тим паче, знайти на зовнішніх ринках відмінних, не російських і білоруських, постачальників — буде досить важко”, — сказав він.
За словами С.Сапегіна вітчизняний ринок скрапленого газу таким чином опиняється під загрозою.
“Судячи з усього, СБУ (МЕРТ приймав рішення про санкції за поданням СБУ, — ред.) не має наміру пред’являти якісь докази і якось виходити в публічну площину, тому значить ці санкції просто увійдуть в дію і обмеження настануть”, — додав він.
При цьому експерт не виключив, що у такий спосіб може відбуватися “розчищення ринку” під якогось гравця, що є тиском на бізнес.
“Оскільки уряд не пропонує жодних альтернатив і не говорить про те, як насправді український споживач буде забезпечений паливом, то це саме так і виглядає. Оскільки? якщо немає альтернативи — ринок чекає дуже сильна дестабілізація”, — спрогнозував експерт.
Нагадаємо, як повідомляв УНН, у 2017 році український ринок скрапленого газу зріс більш ніж на 30%.